'מצוות צריכות כוונה', כלומר כדי לקיים מצווה לא די בעשייתה, אלא יש לכוון בעשייתה לשם קיום מצווה. לכן, יש להתכוון בקריאת פרשת זכור לקיים את מצוות זכירת מעשה עמלק1, וטוב להזכיר זאת לציבור לפני הקריאה2.
עיין משנ"ב סימן תרפה ס"ק יד, וס"ק טו, וכף החיים תרפה לג, וחזון עובדיה עמ' ד. והגר"י אריאל שליט"א כתב לנו שיש להקפיד לכוון לשם מצווה, במיוחד במצוות המתקיימות בשמיעה בלבד.
2.
מנהגי חתם סופר (ר"ע סופר) פרק כג אות ג, חזון עובדיה עמ' ג, הלכות חגים לגר"מ אליהו פרק סב סעיף י.